کتاب های ترم اول پزشکی

آنچه که باعث جذب مخاطب و علاقه به خواندن خرید کتاب پزشکی کتاب های علوم پزشکی، شناخت تجهیزات و حتی دارو و داروخانه می شود و گاهی بیمار را به سمت مطالعه کتاب برای آشنایی با بیماری های خود و درمان صحیح آن هدایت می کند، کتابی است که به خوبی نگاشته شده باشد. ناشر پزشکی باید دغدغه نشر و کتاب داشته باشد الزاما یک پزشک هم نمیتواند ناشر خوبی شود. مسلما رشتهی پرکاربردی مانند پزشکی، نیاز به خرید و تهیه کتابهای زیادی دارد و دانشجویان نمیتوانند هر بار برای تهیه هر یک از آنها با صرف وقت بسیار زیادی به فروشگاههای حضوری مراجعه کنند. انتشارات جعفری نوین بهصورت حضوری و فروشگاه اینترنتی کتاب های ترم اول پزشکی نیاز شما را فراهم خواهد کرد.

فروش کتاب پزشکی

وب سایت پزشکی جعفری نوین امکانی فراهم کرده تا کسانی که خرید بیش از مبلغی ارسال به تمام نقاط ایران را بهصورت رایگان انجام دهد. انتشارات جعفری نوین برای فروش برخی از کتب پزشکی، تخفیفهایی از ۵ تا ۲۰ در نظر گرفته که دانشجویان میتوانند از آن استفاده کنند. محمد مهربهشتی -معاون آموزش و ترویج مرکز رشد تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز- مولف این کتاب از تلاش برای افزایش تعداد لغات و اصطلاحات تخصصی مهندسی پزشکی در ویرایش های بعدی خبر داد.فرهنگ لغت مهندسی پزشکی به عنوان منبعی برای دروس کاتالوگ خوانی مهندسی پزشکی و زبان تخصصی مهندسی پزشکی میتواند مورد استفاده قرار گیرد. وی افزود: در سال جاری به سامانه علم سنجی تعداد طرح های تحقیقاتی هم به این کارنامه پژوهشی اضافه شده است.

این کتابخانه با تعداد محدودی کارمند کار می کرد و طبیعتا با انتقال آن گروه بهاین ساختمان بزرگ با 100هزارمترمربع مساحت , مراجعه روزمره 1500 تا 2000 نفر و مخلوط اداره ورقه ها فرهنگی انقلاب اسلامی و بعد ترکیب اداره ورقه ها تعداد پرسنل و گستره وظیفه های , اضطراری بود میزان دارایی ارتقا پیدا نماید . تنها کتابها و اسنادی که از روش ضابطه بهاین اداره واصل میگردد , مطرح نیست . همچنین برخی از این کتابها منابع ارزشمندی برای آزمونهای کارشناسی ارشد و دکترای رشتههای علوم پزشکی تلقی میشوند. در واقع استاندارد منابع وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است.

پزشکی از نگاه یاسر خوشناموند(رتبه 36 کنکور)

پزشکی:

پزشکی یک دانش کاربردی است که هدف آن حفظ و ارتقای تندرستی، درمان بیماری ها و توانمند شازی آسیب دیدگان است. این منظور با شناخت بیماری ها، تشخیص، درمان و جلوگیری از بروز آنها به انجام می رسد. ئانش پزشکی برروی طیف وسیعی از رشته ها مانند فیزیک، زیست شناسی ، رشته های مهندسی و … بنا شده است. در یونان باستان توسط پزشکانی چون بقراط، بنیان گذاری شده و بعد ها توسط رازی و بوعلی سینا گسترش یافت. در ایران روز یکم شهریور،به افتخار بوعلی سینا و مصادف با زادروز وی، روز پزشک نامیده شده است.

این رشته مناسب کسانی است؟

رشته پزشکی از دید بسیاری از دانش آموزان علاقه مند به آن، مانند یک قیف برعکس است که ورود به آن دشوار و خرج از آن ساده است؛ درحالی که یک دانشجوی پزشکی باید آمادگی مطالعه و تحقیق را در حد بسیار گسترده داشته باشد؛ یعنی اگر دانشجو علاقمند و کوشا نباشد و تنها برای عنوان دکتری وارد این رشته شده باشد، به احتمال زیاد حتی در اخذ مدرک پزشکی عمومی هم دچار دشواری خواهد شد چون دوره تحصیل بسیار طولانی و مباحث درسی بسیار حجیم و گسترده هشتند.

ویژگی های شخصیتی تاثیر گذار:

  • داشتن قدرت تصمیم گیری: از اساسی ترین ویژگی های یک پزشک موفق
  • رازداری: پزشک نباید بدون اجازه بیمار، پرونده پزشکی او را در اختیار دیگران قرار دهد
  • روابط اجتماعی خوب و خوش برخورد بودن: این ویژگی موجب جلب اعتماد و رضایت بیمار می شود
  • اخلاق پزشکی: یعنی پزشک نباید هیچ صدمه ای به بیمار بزند. چه سهوا و چه عمدا

در دانشگاه:

در حال حاضر در ایران نظام آموزش پزشکی شامل 4 دوره ی علوم پایه، فیزیوپاتولوژی ، کارآموزی بالینی(استیجری) و کارورزی بالینی(اینترنی) است که در ذیل به توضیح هرکدام می پردازیم.

* مقطع علوم پایه: 

5ترم اول دوره تحصیل پزشکی که معادل 97 واحد درسی است. ملاک قبولی دروس کسب نمره 10 از بیست می باشد و در پایان این دوره یک امتحان 200 سوالی تحت عنوان آزمون جامع علوم پایه برگزار می شود که دانشجو با کسب حدقال نمره 90 از 20 وارد مقطع بعدی یعنی فیزیوپاتولوژی می شود. این امتحان قبلا بصورت کشوری بوده اما در سال های اخیر بصورت قطبی برگزار می شود، به این صورت که هر چند دانشگاه باهم یک قطب را تشکیل داده و سوالات هر قطب با قطب های دیگر متفاوت است.

برخی از دروس مقطع علوم پایه:

-بیوشیمی(مطالعه فرایند های شیمیایی در بدن)

-فیزیولوژی(بررسی مکانیسم کار ارگان های مختلف بدن)

-آناتومی(مطالعه ساختمان و ساختار های بدن و ارتباط آن ها با یکدیگر)

-پاتولوژی عمومی(بررسی تاثیر بیماری ها در سطح بافتی)

-بافت شناسی(بررسی میکروسکوپی  ساختار بافت های بدن)

-جنین شناسی(بررسی تکامل رویان از زمان بارور سازی تخمک)

-میکروب شناسی(مطالعه شکل،ساختمان و فیزیولوژی باکتری ها ور ویروس هاو رابطه آن ها با بدن انسان)

-فیزیک پزشکی(کاربرد فیزیک در حرفه پزشکی مانند رادیوگرافی، سونوگرافی و …)

-اپیدمولوژی(مطالعه نحوه انتشار بیماری ها و عوامل بیماری زا و توزیع بیماری ها در زمان، مکان و نژاد های گوناگون)

-ایمنولوژی(بررسی واکنش های ایمنی جانداران دربرابر آنتی ژن های بیگانه و روند ایجاد مصونیت در برابر عوامل بیماری زا)

توجه:دروس مذکورعلاوه بر واحد های تئوری، دارای واحد های عملی نیز هستند که در آزمایشگاه های موجود در دانشگاه گذرانده می شوند.

* مقطع فیزیوپاتولوژی: 

دانشجویانی که آزمون جامع علوم پایه را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند وارد این مقطع می شوند. این دوره شامل ترم 6 و 7 پزشکی است که بیشتر کلاس ها در دانشکده ها و گاها در بیمارستان برگزار می شود. این دوره شامل 31 واحد درسی بوده و عمده مسائل رایج در پزشکی عمومی را شامل می شود.

مباحث این دوره در 4 بخش اصلی ارائه می شود:

  • سیمیولوژی: در این درس دانشجو نحوره گرفتن شرح حال از بیمار و معاینه کردن را می آموزد.
  • پاتولوژی اختصاصی: تغییرات ایجاد شده در سطح بافتی، ناشی از بیماری های هر ارگان مورد بررسی قرار می گیرد.
  • فارماکولوژی: دانشجو کاربرد هر دارو در بیماری ها  و مکانیسم عملکرد هر دارو را می آموزد.
  • فیزیوپاتولوژی ارگان های قلب،کلیه،غدد،خون،ریه،گوارش و روماتولوژی: این بخش شامل مهمترین دروس این مقطع بوده و نام دیگر آن “داخلی” است. این قسمت از لحاظ درسی مهمترین و سنگین ترین مقطع پزشکی بوده و بنیان اصلی علم یک پزشک در این مقطع شکل می گیرد.

در پایان دوره فیزیوپاتولوژی، جشن روپوش سفید برگزار می شود و دانشجویان ملبس به لباس پزشکی می شوند.

* مقطع کارآموزی(استیجری):

این دوره که بعد از فیزیوپاتولوژی قرار دارد، شامل 95 واحد درسی است که در طی 21 ماه ارائه می شود.در این دوره دانشجویان روش برخورد با بیمار، نحوه تشخیص و نحوه درمان بیماری ها را بصورت عملی در بیمارستان فرامی گیرند. نمره قبولی در این دوره 12 از 10 است و معدل کل این دوره نیز باید حداقل 14 باشد؛ درغیراینصورت دانشجو باید دروسی را که در آنها نمره کمتر از 14 کسب کرده دوباره بگذراند تا معدل به بالای 14 برسد.

در پایان این دوره امتحان پیش کارورزی (پره انترنی) برگزار می شود و شرط ورود به دوره بعد است. درصورت عدم کسب نمره قبولی در این امتحان، حداکثر 4 مرتبه به فاصله هر 6 ماه یکبار، دانشجو می تواند دوباره در این امتحان شرکت کند.

* مقطع کارورزی بالینی(اینترنی): 

آخرین مقطع پزشکی عمومی که معادل 64 واحد درسی است و در طی 18 ماه به دانشجویان ارائه می گردد. در این دوره دانشجویان مسئولیت معاینه بیماران، تشخیص بیماری و اقدامات درمانی را در بیمارستان بر عهده خواهند داشت و آموخته های خود را در دوره های قبلی بصورت عملی انجام خواهند داد تا بتوانند بطور مستقل به درمان بیماران بپردازند و آماده پذیرش شغل پزشکی در جامعه شوند. در پایان این دوره دانشجویان باید کار برروی 6 واحد پایان نامه خود را آغاز کنند. در نهایت دانشجویان بعد از قبولی در آزمون صلاحیت بالینی(که جدیدا وضع شده) فارغ التحصیل میشوند.

لازم به ذکر است که در این مقطع دانشجو دارای مهر پزشکی است و باید بعضی شب ها در شیفت شب بیمارستان فعالیت کند. ( معمولا 12 کشیک در ماه) و همچنین کمک هزینه تحصیلی نیز به دانشجو تعلق می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید